Liceul nostru a marcat Săptămâna Educației Globale prin activități ce au vizat dialogul intercultural pentru pace și pentru o lume în armonie

Liceul nostru a marcat Săptămâna Educației Globale prin activități ce au vizat dialogul intercultural pentru pace și pentru o lume în armonie. Evenimentul intitulat, Europa-oameni, cultură și tradiții, a încurajat intercunoașterea, acceptarea bogăției și a diversității culturale, toleranța, respectul reciproc și dialogul intercultural pentru a îndemna lumea să trăiască în pace, respect și armonie.

Elevii claselor a X-a A și a IX-a C, coordonați de cadrele didactice, Moiș Ioana Anca și Bodnar Agota, au realizat colaje cu diferite țări europene punând în practică abilitățile lor lingvistice, digitale și artistice pentru a promova diversitatea culturală prin creativitate și originalitate. După prezentarea colajelor elevii participanți au rostit în 9 limbi diferite, română, maghiară, franceză, engleză, germană, greacă, italiană, spaniolă și finlandeză, moto-ul Săptămânii Educației Globale, E lumea noastră, să acționăm împreună!’

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *